Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Čo sa vlastne (ne)deje na Slovenskej Akadémii Vied? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

 

Iba samotné mesto New York má približne 15 mil. obyvateľov, teda trikrát viac ako Slovensko. Podľa zamestnancov SAV, v New Yorku by mali byť tri akadémie vied, s trikrát väčším počtom ich zamestnancov, ako má SAV.

Tieto tri akadémie by mali skúmať to isté, ale v troch akadémiách vied. A to ešte vynechám organizáciu, ktorá si nárokuje duplicitu činnosti SAV a to Maticu Slovenskú, ktorá má aj matematický ústav. (Skúma slovenskú matematiku.)

SAV je anachronistická vedecká organizácia, založená po vzore komunistickej SSSR, ktorá mala byť úložiskom v praxi neupotrebiteľných diplomovaných jedincov, pod prísnou kontrolou Komunistickej strany SSSR.

Súčasný predseda SAV (Šajgalík) je podľa mojich skúsenosti vedecké poleno - vedecký drúk, ktorého hodnota IQ nedosahuje hodnotu IQ drevného hojdacieho koníka, lebo on nie je schopný ani len zareagovať na exaktné podnety jemu adresované. (Nemá na to mentálne vlohy.)

Ten kto pôjde zajtra podporiť záujmy zamestnancov SAV, stane sa pre SAV iba užitočným idiotom.
 

 

Pán Járay, uz by myslim stacilo. Skuste popracovat na sebe a pridite s niecim co bude mat hlavu a patu. A prosim bez urazok. Ak by este bolo z vasej strany o com.
 

Smutne je,

ze Jaray ma v mnohom pravdu, aj ked iba v zmysle pokazenych hodin, ktore dva krat do dna ukazuju spravny cas.
.
Poctive by bolo nezostavat v sebaklame, ze SAV sa podiela na svetovej vede (cest vynimkam). A myslim, ze je pravda aj to, ze SAV vznikla po komunistickom vzore - v zapadnych krajinach sa veda robi hlavne na univerzitach.
.
Nerobim si iluzie pravdivosti ministerky, ale nie je pravda ani to, ze boj za SAV je boj za slovensku vedu.
 

 

Tak SAV je v hodnoteni svetovych vedeckych institucii na tusim 427. mieste, prva univerzita je uk ba na sedemsto neviem kolkom mieste. A ktore univerzity su napr. vo fyzike najvyznemnejsievedecke institucie v EU? Tusim cern (ano nieje to univerzita) velky vyskum na univerzitach maju tak v USA
Neprecenujme SAV, nie je to vykvet svetovej vedy, ale takymito argumentami zrusme vsetky vysoke skoly lebo niesu svetove a robme iba montazne linky automobilkam.
Po vzniku CSR v 1918 bola velka cast uradnikov, ucitelov, lekarov, bankarov atd z ciech (a nepocitame zidovsku komunitu) nakolko sme mali malo vzdelanych ludi kludne sa k tomu mozeme vratit.
 

Ci uz je to 427-ste alebo 7xx-ste miesto

v hodnoteni, stale sme v prd....
.
CERN je navacsi urychlovat na svete, teda sa tam daju robit take experimenty, co sa nikde inde na svete robit nedaju. Toto tvori podstatnu cast prestize tejto institucie. Vedecka institucia na vsetko, ako je SAV, je uplne iny pripad.
.
Nikde som nepisal, ze treba zrusit vysoke skoly (hoci nejake by si to zasluzili).
Bavime sa o ZAKLADNOM VYSKUME, ktory ma byt robeny v SAV, v ktorom slovensko nema absolutne ziadnu sancu drzat krok zo svetovou vedou.
.
Toto si treba priznat, ze s penazi vrazenych do SAV sa vysledkov v zakladnom vyskume nedockame. Mohli sme tie peniaze investovat radsej do skol a do aplikovaneho vyskumu. A ano, kludne aj montazne linky atumobilokam - skratka robme to, na co mame.
.
Priznat si pravdu boli, ale udrziavanim sa v sebaklame, ze Slovensko na to ma, si len este viac skodime...
 
Hodnoť

Blog pre zábudlivcov

Sledujem tento "problém" len tak bokom jedného oka od začiatku júla. Len na základe mediálnych,
kontinuálne sa meniacich vyjadrení pána šéfa SAV konštatujem že bloger klame. Mimochodom mohlo by mi to byť celkom fuk, keby som na ten moloch celý život neprispieval cez moje dane.

Perlou je veta že "ministerstvo koná v rozpore s platným zákonom – ilegálne ". Ešte tak vedecko akademické vysvetlenie ako sa dá konať v rozpore so zákonom legálne.
 
Hodnoť

náš človek rýchlo pochopil

že nejaká akadémia vied je zbytočnosť, lebo všetko sa dá kúpiť lacno v číne alebo draho za štátne cez 20 sprostredkovateľskcýh firiem (nech sú aj deti detí našich ľudí zabezpečené). a navyše táto akadémia stojí na mnohých lukratívnych pozemkoch a budovách. takže pod vedením arcivedykne, toho času ministerky za Slovenskú národnú straku, v mene transformácie, samozrejme, náš človek vykrúti akadémii jej neduživý krk a o pozemky sa, ako inak, dobre sám postará.
tu veda nikoho nezaujíma, ide len o majetky, takže bude to len ďalšia sprostá rozkrádačka, kde skutok, ktorý sa nestal, bol v súlade so zákonom. a vedci, keď sú takí dobrí, marš do ameriky, tu ich zbožný robotný vrchnosti oddaný slovenský človek nepotrebuje.
 

Vďaka za príspevok

Vystihol si to správne!
 

 

Aj ja si myslím to isté čo aj simyslím
 

To len preto,

lebo si ten príspevok nepochopil. Radšej sa o to ani nesnaž. Bola by to zbytočná námaha. Používajú sa tam jazykové prostriedky, ktoré nie sú dostupné každému. Irónia, sarkazmus a podobne.
 
Hodnoť

Prospech SR?

Vie niekto povedat co prospesne pre danovnikov SAV za poslednych 20 rokov vyskumala? Nech viem tu hodnotu za moje peniaze (dane).
 
Hodnoť

?

Nuz, hladiac na komentare hore, co dodat? Aki obyvatelia, taka vlada. Chceme byt montermi, budeme montermi. Kym nas nenahradia roboty, alebo kym nebudu monteri na vychod od nas vyhodnejsi.

O ludi zo SAV by som sa nebal. Nie vo vsetkych statoch naokolo panuje rovnaka mentalita. Po tych schopnych radi chmatnu v AVCR, ci na nemeckych ci rakuskych univerzitach. Clovek nevie, ci sa smiat alebo plakat, ked pocuje svojich ceskych ci nemeckych kolegov stazovat sa na nedostatok penazi na vyskum.

Len jedno mi nejde do hlavy - preco vsetci precedovia od Dzurindu po Ficka stale tocia o nejakej 'znalostnej ekonomike'? A naco spustaju nejake programy navratu mladych vedcov z zahranicia? Ktory mlady vedec sa sem vrati, ked si precita tieto komentare?
 

dg

Je to tvoj názor.

Ale napríklad v strednej Číne má 5 miliónov obyvateľov uprášené, neznáme okresné mesto a to bez akadémie vied. Skutočne nemusíme mať všetko! A montovať autá je rovnako cenné, ako montovať počítače! Nehraj sa na niečo, čo nie si!

Čo sa týka druhého odstavca "vyhmátol" si podstatu problému. Dúfam, že uznáš, že existujú oveľa bohatšie štáty, napríklad USA, Kanada, Nemecko, ÚK...., ktoré dokážu uvoľniť oveľa viac prostriedkov na základný výskum, ktorý je mimoriadne drahý, pretože spravidla neprináša okamžitý prospech. Takže budú mať vždy oveľa viac zdrojov aj na pretiahnutie našich odborníkov! No a pokiaľ si ochotný platiť našim "vedcom", ktorí vynachádzajú teplú vodu ( je to prirodzené, pretože tak, ako nám chýbajú možnosti, tak nám chýbajú aj progresívne témy na základný výskum ) viac ako v USA, je to tvoja vec. Ja tým nesúhlasím, pretože nechcem byť ako obyvatelia komunistického Ruska, ktorí síce nemali vložky, bývali v komunálnych bytoch, ale boli tááááák hrdí na Gagrina!

Ostatne to nie je iba o budovách, projektoch, podmienkach na vedu, ale aj úrovni školstva, informatike, knižniciach, tlaku ekonomiky a priemyslu, vojenskému výskumu atď.atď. A v týchto oblastiach nebudeme nikdy nič znamenať, ako pidištát. Takže nápis vedcov počas demonštrácie SAV, že skúmajú vedu pre nás, je obyčajná nechutná manipulácia a klamstvo!

Nuž áno, aj tvoj tretí odstavec je pravdivý. Ale to je beh na mimoriadne dlhú trasu, hoci prvý krok sa už konečne spravil, teda aj tupé komunistické súdružky učiteľky konečne priznali, že naše školstvo nie je svetové, že nabifľované vedomosti našich žiakov nedosahujú úroveň ostatných štátov sveta a náš školský systém stojí za hovvvvo. Bohu chvála aspoň za to!
 

Čiže podľa vás,

vedecké pracoviská sú u nás zbytočné, lebo slovač sa nezmôže na nič iné, len na montovanie. A vlastne sa na nič iné ani nehodí. Potom by u nás stačilo len základné školstvo, veď načo zbytočne míňať peniaze na vyššie vzdelanie. Takto môže rozmýšľať len naozajstný truľo. Dúfam, že vaši potomkovia začnú makať vo fabrike hneď po skončení ZŠ.
 

1065820

Nuž nie som si istý, či chceš diskutovať, alebo si potreboval iba niekomu vynadať za súčasný stav spoločnosti.

Takže porade:
- vedecké pracoviská základného výskumu typu SAV sú u nás skutočne zbytočné, márne vyhadzovanie peňazí do čiernej diery. Iná vec je aplikovaný výskum a výskum na univerzitách - tieto treba podporiť. ( Včera som náhodou narazil na "Lampu", kde vystupovala akási desivo neforemná vedkyňa, ktorá zdôvodňovala masívnu štátnu podporu SAV akousi našou celosvetovou zodpovednosťou za ľudstvo. No môžem a jej akurát tak na jej zodpovednosť voči ľudstvu vysssrať! Iný vedec, mladší, logicky dôvodil, že nevedia odprezentovať verejnosti svoje vedecké výsledky, ja si skôr myslím, že nijaké výzamné výsledky SAV nemá!)
- slovač je skutočne vhodná iba na zapriahnutie za pluh, to dokazuje aj ako si vedia Lováci šikovne spravovať vlastný štát! Dokonca nevieme zorganizovať ani primitívny únos vietnamca, aby sa to neprevalilo!
- to o základom školstve si i vycucal z prsta, to netvrdím!
- áno som truľo a som na to hrdý! ( najmä takto ráno, keď sa zobudím.....)
- dúfať môžeš vo všeličo, môj život ani mojich potomkov to nijako neovplyvní...
 

 

Máte pravdu, to „oné“ sa isto vyskúma aj v USA. My môžeme spokojne zostať v zemľanke.
 

llabka

Ale však sa neondej!

To je predsa vec spoločenskej dohody! Pokiaľ si ochotná venovať podstatnú časť štátneho rozpočtu alebo svojho platu ( cez dane ) do SAV zvoľ si takú stranu, vyhrajte voľby a nová vláda bude bohato dotovať základný výskum v SAV. Náš základný výskum bude mať viac citácií ako všetky univerzity v USA. Žiaden problém!

Nuž trochu problém tu je, pretože ŽIADNA zo strán, ktoré boli od roku 1989 vo vláde nebola ochotná čiernu dieru SAV bohato dotovať, keďže sa táto spoločnosť príživníkov sama neuživí!

Ale však sa neondej!

Čo má spoločné úroveň života občanov zo stavom vedy prezentovanej v SAV? Uveď prosím konkrétny príklad, ako sa zlepší životná úroveň občanov, ak sa dotácie do SAV zvýšia 10 x, 100 x alebo dokonca 1000x !!!

Ja spokojne vo svojej zemľanke zostanem!
 

 

Ťažko sa reaguje na tento dosť naivný, zmätočný a urážlivý príspevok. Spoločenská dohoda dávno existuje – je tu zákon o SAV. Akadémiu nedotujú strany, je správcom samostatnej kapitoly štátneho rozpočtu. Tieto prostriedky stačia na bazálny chod, ostatné si SAV musí vybojovať v tvrdom konkurenčnom prostredí v rámci domácich a zahraničných grantov. Pozrite si ročnú správu SAV, tam sa aj dozviete viac čo tí príživníci v SAV skúmajú a robia pre spoločnosť. Príklad so zemľankou ste nepochopili. Vyjadruje obraz zaostalosti, zápecníctva, závislosti, nevzdelanosti. Na hypotetickú otázku o úrovni života je zbytočné dávať hypotetickú odpoveď. Skúste si sám odpovedať, akú zmenu v kvalite života spoločnosti očakávate ako občan od SAV, ktorú aktuálne „dotujete“ približne 1 Eurom mesačne.
 

llabka

Teda podľa teba naivný, zmätočný a urážlivý príspevok. Hmmmmm.

Zato tvoja odpoveď je vysoko vyčerpávajúca a fundovaná, priam na vedeckej úrovni darmožráčov zo SAV! Existencia SAV je urážkou všetkých daňových poplatníkov Slovenska!

Takže ja a moja priama rodina dáme podľa tvojich údajov 132.- eur ročne a ešte mám študovať nejaké výsledky SAV na internete? Nie je to náhodou povinnosť skostnatelých, boľševických štruktúr SAV informovať o svojich "úspechoch" verejnosť, taka ako hociktorá základná škola napríklad v TV ?

Zákon o SAV? Prečo iba SAV, však môžem veselo dotovať aj hráčov golfu, harfenistky alebo pedofilov, však mám dosť vysokú penziu!

Takže odpoviem si sám! Žiadna činnosť pavedcov zo SAV, ktorí skúmajú teplú vodu a porade všetky nepriechodné slepé uličky vedy, aby som mohol byť hrdý na citácie o nich a na Slovenského kozmonauta mi nikdy nič konkrétne neprinesie !
 

 

Nezavádzajte verejnosť naznačovaním, že neexistujú spôsoby ako sa dozvedieť o výsledkoch SAV. Je viacero televíznych, rozhlasových, internetových zdrojov informácií. Pravidelne sa po celom Slovensku organizujú mediálne propagované Dni otvorených dverí, Noc výskumníka a iné. Nezavádzajte! Pokračujete v urážlivom tóne. Odpoveďou na moje dobre mienené upresnenie Vašich mylných názorov je z Vašej strany ďalšie napádanie všetkých poctivých vedcov na SAV. Ak vaše vedomosti o výsledkoch SAV skončili pri Slovenskom kozmonautovi, dosť to vypovedá. Vedzte že ak sa Vás bude týkať Alzheimerova choroba či cukrovka, rakovina prostaty, vedci zo SAV patria v týchto (a viacerých ďalších oblastiach) ku priekopníkom alebo minimálne významným hráčom v ich súčasnom výskume. Vedzte, že veda nie je lacná záležitosť. Pri získavaní nových poznatkov z podstaty vedy vyplýva, že ide o činnosť s vysokým rizikom aj neúspešných pokusov a finančnej straty. Bez toho sa ale nedá pohnúť dopredu. Takže 1 Euro na mesiac, ktorým „dotujete“ SAV je naozaj žalostne málo. Ak naznačujete, že ako dôchodca nemáte peniaze nazvyš uvedomte si, že hrozí, že za pochybný nákup stíhačiek investujete Vy a Vaša priama rodina jednorazovo približne 6500 Eur.
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie


 1. Miroslav Ferkl: Negatívny vedľa pozitívneho. 257
 2. Věra Tepličková: Liečiteľ Marian 154
 3. Peter Remeselník: Prečo polícia odmietla potrestať páchateľa, ktorý narazil autom do ľudí a ušiel ? 119
 4. Andrej Kučeravý: Pieseň pre Igora 98
 5. Jaroslav Polaček: Väčší chaos som v živote nezažil, mrzí ma, že premiér na nás útočí 91
 6. Alena Miklošová: Harvard: Love Story 81
 7. Martin Greguš: Antigenový test vs PCR test. Výsledky štúdie z ČR. Je v tom chaos, ako sa ma laik vyznať? 52
 8. Peter Paulík: Zrútené mosty na Slovensku 49
 9. Jozef Javurek: Smršť na Liptove 47
 10. Eva Meszárosová: Fakty o antigénových testoch 39

Rebríčky článkov


 1. Denis Jacko: Chcel by som byť hodinár
 2. Peter Slivovic: On
 3. Štefan Vidlár: Fiškáli, nie je vám hanba?
 4. Juraj Kováč: "Moje telo, moja voľba!" Alebo nie?
 5. Július Kovács: Zoroslav Kollár a justičná fraška v Pezinku
 6. Gabo Németh: Láska z kríža
 7. Ján Buocik: Stanica Filiálka a bratislavský mestský vlak
 8. Andrej Hossa: Čo by ste mali vedieť ak hľadáte prácu?
 9. Roman Lechovič: Nestlé a genocída na deťoch
 10. Balázs Puskás: HOAX a dnešná doba


Už ste čítali?