Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pracujú vedci na Slovensku efektívne? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

autor

Nuž v demagógii si "vyšľachtený" dobre!

Hneď komentár k prvému grafu je srandovný. V Rumunsku sa nehľadí na kvalitu, ale už o v 3 stupne nižšom Slovensku áno?

Citácie sú tiež hodnotná "mena"! Do nich sa vedci zamotali, citujú sa kámoši navzájom bez vplyvu na pravdivosť tvrdení a najpravdepodobnejšie ide o citácie v oblasti "spoločenských" vied, teda vlastne bezcenné. A samozrejme, tuším práve tu na blogu bol pred pár dňami článok, o pochybných "citačných" firmách, ktoré rátajú citácie.......nuž štatistika je "děvka prodejná"....

Nuž a komentár pod grafom 2 je nádherný! Vraj základný výskum je "nezbytný" pre aplikácie? To čo? Ako ďaleko je od toho ešte výroba? A koľkože má spoločnosť vydať na váš základný výskum "teplej vody" a preskúmanie všetkých slepých uličiek vedy? Základný výskum - prosím, ale zarobte si naň. ( No a aby som pripomenul, existujú aj licencie, aplikácie a podobné srandy bez základného výskumu.)
 

 

nuž, väčšina výsledkov aplikovaného výskumu by nebola, keby predtým nebol nejaký objav v základnom výskume.
 

Jozef

Jasné ty génius.

Otázka však neznie tak, či základný výskum áno alebo nie.

Otázkam znie, či na to naša pidizemička má a či je povinná "klasicky" financovať základný výskum. Ono je to totiž dnes veľmi drahé!

Vedci naznačujú, že máme všetci akúsi morálnu povinnosť platiť dane na celý základný výskum, pretože z neho čerpáme technické a spoločenské výhody. Hrubé drevko máme!

Nuž ale otázka je primeranosti nákladov, efektívnosti výskumu, vedcov a SAV. Je predsa toľko iných možností, od odstúpenia od stalinskej SAV a "obnovenia" výskumu na VŠ, cez medzinárodnú spoluprácu /CERN/, až po reguláciu "gulášových" výskumov formou grantov........... rozhodne ale nie vyčlenených "paušálnych prostriedkov" z rozpočtu štátu priamo na "vykurovanie" SAV !
 

Ako človek z praxe

som sa po 35 rokoch praxe s univerzitným vzdelaním, "obtrel" o našu vedu reprezentovanú titulovanými hlavami zo zaprášených katedier. Ešte ma bude zo série zážitkov s našou vedou pár mesiacov "napierať". Aj v súvislosti s "publikáciami" a "citáciami".
 

Rozmyslate vobec

Vy by ste zaplatali jednu zaplatu druhov -- chceli by ste presunut podfinancovany zakladny vyskum na podfinancovane univerzity, ktore uz roky funguju v rozpoctovom provizoriu!!!!
 

weki

Áno máš pravdu, ja nerozmýšľam vôbec.

Ale počas svojho dlhého života inžinierskej praxe som sa naučil, že keď niečo funguje treba to nechať na pokoji, ak niečo nefunguje treba to zmeniť ihneď a za každú cenu, lebo bude v dôsledku disfunkcie systému ešte horšie a náprava náročnejšia a drahšia.A ešte k tomu, ak to niekde funguje lepšie alebo dobre netreba vymýšľať "teplú vodu" ale postup skopírovať a uplatniť!

V celom kultúrnom vedeckom svete sa veda robí prevážne najmä na univerzitách. U nás pravda nie a vyhadzujú sa peniaze na nefunkčný, skostnatený SAV, ktoré potom samozrejme chýbajú na VŠ.

Prečo veda na VŠ funguje lepšie? Nuž preto, že tam nezostávajú vedci až do smrti ako v SAV, ale sa účastníci výskumu - študenti menia, prinášajú teda nové myšlienky, nové nápady, nie sú vyhorení a nedramkajú peniaze od štátu a najmä automaticky sa vytvára vedecký dorast........
 

Veľmi pekný príspevok...

...mňa by len zaujímalo, čím je spôsobené to, že napriek tomu, že na VŠ funguje veda lepšie, platí, že na VŠ funguje veda horšie.

S pozdravom, zvedavý zamestnanec VŠ.
 

chodec

Jedna vec je ako veda funguje vzorne v klasických demokraciách kapitalizmu najmä USA a EÚ a kupodivu Americká akadémia vied asi nikdy neexistovala, či ? Ale aj tak tam vešajú černochov na kandelábre, pravda?

Prečo na Slovensku veda na VŠ "funguje horšie" ? Hmmmmm, že by Marx, Lenin, Stalin, Gottwald, komunisti............................? To naozaj chceš počuť odpovede na svoju otázku?

Časovo možno úpadok označiť okamžikom, keď všetko to išlo do psej matere, keď Stalin označil a komunisti z nadšením odkývali, že kybernetika je kapitalistická paveda. Odvtedy nastal súmrak komunistickej vedy........
 

Oooo...

...v poriadku. Vieš, ja by som sa ťa na to možno ani nepýtal, ak by si nebol vyššie napísal, že, citujem:

"počas svojho dlhého života inžinierskej praxe som sa naučil, že keď niečo funguje treba to nechať na pokoji, ak niečo nefunguje treba to zmeniť ihneď a za každú cenu, lebo bude v dôsledku disfunkcie systému ešte horšie a náprava náročnejšia a drahšia.A ešte k tomu, ak to niekde funguje lepšie alebo dobre netreba vymýšľať 'teplú vodu' ale postup skopírovať a uplatniť."

S čím dokonca aj súhlasím, len ma prekvapuje, že to hovoríš ty, lebo SAV na Slovensku funguje lepšie než univerzity a napriek tomu navrhuješ rušiť SAV ale niekde nevidím, že by si navrhoval "inheď" meniť univerzity (a, čo sa len toho týka, za nápad urgentne riešiť univerzity ja osobne určite hlasujem).

Čo sa toho kopírovania fungujúcich systémov týka, tam to už bude trošku zložitejšie. Prečo chceš kopírovať akurát Americký systém, v ktorom existuje perfektná veda v hornom 15% kvantile univerzít, s tým, že zvyšok je odpad po ktorom neštekne ani pes? Preto, lebo tých horných 10% kúskov stojí za to? To by bol argument, nedbám... Len dúfam, že nie preto, lebo tam nemajú SAVku... lebo to už by argument nebol, dovolím si tvrdiť.

Ono totiž okrem amerického systému existuje aj systém Nemecký, ktorý tiež nie je na zahodenie (dokonca je kultúrne o dosť bližší strednej európe) a preto by som s jeho kopírovaním osobne veľký problém nemal. Ale ty asi áno, keďže tamojším ťahúňom v tvrdých vedách je niečo, čo sa pomerne dosť nápadne podobá na našu SAVku:

http://en.wikipedia.org/wiki/M...
 

chodec

Máš zaujímavú osobnú úchylku vkladať mi do textu niečo, čo som nikdy nenapísal.

Pretože:
- nie som vedec a nechcem nikomu navrhovať, ako zvýšiť jej úroveň
- pre mňa, technického užívateľa vedy, predstavuje veda v USA iba nejaký laický vrchol - napríklad kozmická technika, počítačový technika, vojenský technika.....preto spomínam USA, ale neosobujem si právo doporučovať americký model, iba si myslím, že je evidentne lepší ako stalinistický ...
- samozrejme vítam príspevky vedcov, ktoré sa pokúšajú nájsť v diskusii riešenie, ale dráždia ma príspevky, ktoré sa pokúšajú pri zachovaní súčasného stavu "dramkať" od občanov ďalšie peniaze "na kúrenie" budov SAV
- tvrdíš, že situácia v SAV je výborná, prečo je potom naplánovaná, podľa vedeckých blogerov, jej veľmi rázna reorganizácia, ktorá vymetie kostlivcov z ich kancelárií, hoci ako píšem nižšie sa reorganizácia na úľavu "vedeckej verbeže" opäť odkladá...
 

weki

Ozaj a dnes som sa z rádia dozvedel, že reforma SAV sa opäť raz odkladá o rok...

Upracovaní poslanci to vraj tohoto roku už nestihnú...... :-D

Takže "vedci" a "veda" v SAV môže naďalej minimálne rok spokojne driemkať na vavrínoch!
 

Ste hlupak.

Keby bol svet podla Vas, bol bys trasne sivy a nezaujimavy. Nebolo by ziadne poznanie a ani umenie. Ved ani umenie neprinasa, skutocne umenie nie komercny shobiz, takmer ziaden zisk.
 

weki

Milé hodnotenie od teba. Snáď si ale urobí každý sám názor na teba i na mňa!

Ja nemám problém, aby bol svet farebnejší. Ja mám problém s:
- urputnou obhajobou komunistického systému vedy organizovanej výhradne zo SAV
- s urputným trvaním riadenia vedy systémom, ktorý sa neosvedčil a uvrhol nás do zaostávania posledných 60 rokov, hoci predtým sme boli na svetovej špici
- s peňazovodom do vedy bez kritického zhodnotenia jej prínosov, bez spätnej väzby na výrobu..
- s nekritickými požiadavkami vedcov na zdroje na úkor ostatnej spoločnosti, ale to robia aj iné profesie / učitelia, lekári, sestry../,ale aj vedci globálneho sveta /klamatológovia, lekári, biológovia.../

Áno som hlupák a ty génius!
 
Hodnoť

Dobre napísané,

aplaudujem. Dali ste si s tým robotu, ďakujem. Trolov si nevšímajte.

Problém s námietkou o "citačných mafiách" v podstate rieši Hirschov index. Ten prakticky nie je možné sfalšovať v rámci uzavretej skupiny, ak si ho majú zvýšiť všetci členovia. Druhá odmocnina z H-indexu v SCOPUSe vždy veľmi slušne korelovala s mojím subjektívnym dojmom o tom, aký kvalitný daný vedec v mojej oblasti je.

To, že sa produkuje množstvo zbytočných článkov je jasné. Je to priamym dôsledkom metodiky rozpisu dotácie ministerstva školstva na VŠ, ktorá napríklad vôbec neberie do úvahy citácie. Napríklad Česi majú lepší systém, berú viac do úvahy kvalitu=citovanosť časopisu. Ale citácie ako také tiež nezarátavajú.

V slovenskej vede potrebujete kvalitu, ak chcete získať APVV grant (aspoň v prírodných vedách je to tak) a aj pri posledných akreditáciách univerzít sa citácie brali do úvahy.
 

praveze je to blbost

Autor bud nepublikuje, alebo zavadza.
V realite to funguje inac.
Ak chces clanok v renomovanom casopise (vacsinou zapadnom), tak musis mat dobry clanok a aj si to proste musis zaplatit.
Nase slovenske vyskumne ustavy vacsinou nemaju dost penazi na zaplatenie dostatocneho poctu v tychto zapadnych zurnaloch, preto sa nase clanky vyskytuju hlavne v pakistanskych a cinskych zurnaloch, ktore beru slovenske clanky, lebo su vacsinou kvalitne.
 

zavádzaš Ty

Nie je to pravda.
Napríklad vo vydavateľstvách ako Springer, Elsevier, Taylor & Francis a ďalších, kde sú stovky veľmi kvalitných časopisov z prvého kvadrantu daného oboru, sa spravidla neplatí nič, okrem publikácií s voľným prístupom online, čo je logické, nakoľko tam si časopis nemôže účtovať poplatok za sprístupnenie článku.
 

Devinec

Vy asi nemate ziadnu predstavu o publikovani. Su kvalitne casopisy, kde sa za publikaciu neplati. Su aj take, kde mi slovaci neplatime, lebo Ceskoslovensko patrilo medzi zakladatelov (staci si precitat uvod kazdeho cisla A&A, kde je zoznam casopisov, ktorych spojenim A&A vzniklo. Medzi nimi je aj Bulletin of Astronomy in Czechoslovakia a nastastie sme to my slovaci po Ceskoslovensku zdedili). Su aj casopisy, kde sa plati. Nemame na SAV vela penazi na zaplatenie tychto publikacii, ale raz za cas sa na to peniaze najdu a ked nie, tak to zaplati institucia zahranicneho spoluautora napr. v Nemecku, USA a pod.

Ale v ziadnom pripade neplati, ze vsetky casopisy, kde sa za publikacie neplati su pakistanske alebo cinske. Napr. A&A (francuzky vydavatel EDP Sciences), alebo Solar Physics (holandsky vydavatel Springer) su uznavane medzinaarodne casopisy. Ich impact factory sa pohybuju okolo 4.0, co je na Astrofyziku dost velke cislo. Jasne, ze v Astrophysical Journal, sa za publikaciu plati 100$/strana a inpakt faktor je vyssi -- okolo 6. Ale zase to nie je az o tolko viac nez horemenovane dva casopisy, kde sa za publikovanie neplati.
 

 

co sa tyka citacnych mafii, Hirschov index nic neriesi, mafie sa velmi uspesne dokazu uplatnit aj tu, nehovoriac o pripadoch ked dokonca reviewer (editor?) v CC casopise si priamo vyziada citacie konkretnych clankov (osobna skusenost, nie jedna) . Ako sa hovori, na kazdy liek je choroba!
 
Hodnoť

Po precitani tohto clanku by jeden

nadobudol dojem, ze sme vedeckym rajom na Zemi. Stale mi vrta v hlave, preco stale montujeme iba tie auta za minimalnu mzdu.

Odpovedou snad bude publikovanie v schrankovom casopise SECT, sidliacom vo Freiburgu (CH), kde drviva väcsina autorov su Slovaci, kde tu nejaky Poliak (podla polsky znejuceho mena). Teda inymi slovami, KU v RK ma schrankovy zahranicny casopis v ktorom publikuju tzakmer vyhradne Slovaci, nik ho necita ale do zahranicnych publikacii sa samozrejme zaratava. Snad tu je pes zakopany.
 

Web of Science

Autor píše o článkoch a citáciách na Web of Knowledge, kde žiadne schránkové časopisy nemajú šancu byť.
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Miroslav Ferkl: Negatívny vedľa pozitívneho. 219
 2. Věra Tepličková: Liečiteľ Marian 131
 3. Andrej Kučeravý: Pieseň pre Igora 82
 4. Peter Remeselník: Prečo polícia odmietla potrestať páchateľa, ktorý narazil autom do ľudí a ušiel ? 81
 5. Jaroslav Polaček: Väčší chaos som v živote nezažil, mrzí ma, že premiér na nás útočí 81
 6. Alena Miklošová: Harvard: Love Story 67
 7. Martin Greguš: Antigenový test vs PCR test. Výsledky štúdie z ČR. Je v tom chaos, ako sa ma laik vyznať? 44
 8. Jozef Javurek: Smršť na Liptove 42
 9. Peter Paulík: Zrútené mosty na Slovensku 39
 10. Eva Meszárosová: Fakty o antigénových testoch 29

Rebríčky článkov


 1. Denis Jacko: Chcel by som byť hodinár
 2. Peter Slivovic: On
 3. Štefan Vidlár: Fiškáli, nie je vám hanba?
 4. Juraj Kováč: "Moje telo, moja voľba!" Alebo nie?
 5. Július Kovács: Zoroslav Kollár a justičná fraška v Pezinku
 6. Gabo Németh: Láska z kríža
 7. Ján Buocik: Stanica Filiálka a bratislavský mestský vlak
 8. Andrej Hossa: Čo by ste mali vedieť ak hľadáte prácu?
 9. Roman Lechovič: Nestlé a genocída na deťoch
 10. Balázs Puskás: HOAX a dnešná doba


Už ste čítali?