Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nobelova cena za chémiu, 2010 (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Niekedy nestačí

google translator a niekedy ani štátnica z angličtiny, ale je potrebná aj konzultácia s odborníkom - špecialistom :-D, no berme to tak, že nejde o článok v odbornom časopise,ale v periodiku určenom laickej verejnosti, ktorá z chémie pozná možno vzorec vody a najnovšie sa možno učí rozoznávať etanol a metanol. U tých čo o chémii vedia "troška" viac určite vyvolá viac než úsmev :-)
 
Hodnoť

 

som sa opäť dozvedela nových vecí...díky za takéto priblíženie
 
Hodnoť

Pekný článok, kolega

K+
Tie perly v prekladoch sú rozkošné. Nuž, ak neprekladá odborné termíny odborník z danej oblasti, asi to tak musí dopadnúť.

Inak, Suzukiho coupling som použil naposledy už ako súkromník, a keďže materiál si kupujem sám, na cenu paládia (konkrétne tetrakis(trifenylfosfin)paládia) som dosť nadával (katalyzátor bol drahší než všetky vstupné suroviny - 10 g stojí tri stovky, a pritom paládium tvorí len 9% hmotnosti molekuly). Ale je to užitočná metóda.
 

... ako na to - lacnejsie :)

Ano - kupovat tetrakis nie je prave najlacnejsie. A ak clovek nie je prave akcionarom firmy Sigma Aldrich, tak by na to mal ist asi inak (tento grif ma naucil jeden kamos - co tiez nadaval na tie vysoke ceny).

Naco vlastne treba pri tom paladiu tie fosfiny? Za A - aby stabilizovali oxidacny stupen 0 u paladia, ktory je pre katalyzu nevyhnutny. Za B - aby to paladium urobili rozpustne v organickych rozpustadlach. Trik je v tom kupit octan paladnaty (obsah paladia 47 percent, 5g za 202 E, oproti tomu, ze 5g tetrakisu je za 120 E) Do reakcie potom clovek prida patricne mnozstvo toho octanu palatnateho (napr 5 mol percent) a potom prisype trifenylfosfin (ktory je doslovne "za hubicku"). Toho trifenylfosfinu pridat tak 3-3.5 ekvivalenty oproti paladiu (nie 4 akoby clovek cakal). Ten fosfin je tak silne redukcne cinidlo, ze je schopne za 1-1.5 h zredukovat to paladium z Pd2+ na Pd0. Navyse po takejto redukcii zostane pomer Pd:fosfin cca 1:2, tj. paladium je koordinacne nenasytene (normalne by chcelo byt stvorkoordinovane - vid tetrakis). Taketo koordinacne nenasytene paladium je velmi ochotne robi oxidativnu adiciu - tj. zacina cyklus kaplingu. Takze nie len ze je to takto omnoho lacnejsie (ked sa cena prepocita na obsah paladia, tak je to viac nez 3x lacnejsie nez s tetrakisom), ale reakcia este aj bezi rychlejsie :D Aby toho nebolo malo, ak ma clovek dostupne aj ine fosfiny - tak moze reakciu robit aj s inymi fosfinovymi ligandami bez toho aby musel kupovat dalsi komplex s paladiom - proste si to sam pripravi...

Tak hadam to niekedy prijde vhod.
 

Dík za tip:-)

zvažoval som vlastnú prípravu tetrakisu v prípade, ak by zákazník objednal väčšie množstvo finálnej látky. K tomu napokon nedošlo.
Dnes existujú neskutočné veci, a tie najlepšie sa ani nepublikujú. Keď som pre (vtedajšiu) Cibu vyrábal látky, kde sa jeden medzistupeň robí Heckovou reakciou, dali mi vlastné katalyzátory, také, čo makajú dokonca aj s chlórbenzénmi. Boli to dobré katalyzátory, dalo sa nimi pracovať v autokláve pri takmer 200°C.

Nevýhodou solitérneho súkromníka (ako ja dnes) je, že nerobím špičkový výskum, a často nemám ani čas sledovať nové trendy. Je to remeslo, nie veda.

OK, ale už sme asi mimo oblasti, ktorá ešte dokáže zaujať laického diskutéra:-) Aby sm sa vrátil k meritu veci - ten tlak "publish or perish", tlak na nové výsledky za každú cenu (aj za cenu skresľovania výsledkov) je tragický, ale zapadá do celkového dobového kontextu. Stačí porovnať etiku vo farmaceutickom priemysle pred 100 rokmi, a to, ako opisuje taký J.Virapen praktiky u firmy Eli Lilly koncom 20. storočia a neskôr. Kríza etiky (a nielen vedeckej) postihla všetky oblasti, chémiu nevynímajúc.
 


Najčítanejšie


 1. Miroslav Ferkl: Negatívny vedľa pozitívneho. 273
 2. Věra Tepličková: Liečiteľ Marian 162
 3. Peter Remeselník: Prečo polícia odmietla potrestať páchateľa, ktorý narazil autom do ľudí a ušiel ? 139
 4. Andrej Kučeravý: Pieseň pre Igora 108
 5. Jaroslav Polaček: Väčší chaos som v živote nezažil, mrzí ma, že premiér na nás útočí 98
 6. Alena Miklošová: Harvard: Love Story 82
 7. Martin Greguš: Antigenový test vs PCR test. Výsledky štúdie z ČR. Je v tom chaos, ako sa ma laik vyznať? 53
 8. Peter Paulík: Zrútené mosty na Slovensku 52
 9. Jozef Javurek: Smršť na Liptove 51
 10. Eva Meszárosová: Fakty o antigénových testoch 40

Rebríčky článkov


 1. Denis Jacko: Chcel by som byť hodinár
 2. Peter Slivovic: On
 3. Štefan Vidlár: Fiškáli, nie je vám hanba?
 4. Juraj Kováč: "Moje telo, moja voľba!" Alebo nie?
 5. Július Kovács: Zoroslav Kollár a justičná fraška v Pezinku
 6. Gabo Németh: Láska z kríža
 7. Ján Buocik: Stanica Filiálka a bratislavský mestský vlak
 8. Andrej Hossa: Čo by ste mali vedieť ak hľadáte prácu?
 9. Roman Lechovič: Nestlé a genocída na deťoch
 10. Balázs Puskás: HOAX a dnešná doba


Už ste čítali?